![](https://5ad51d1dd7.clvaw-cdnwnd.com/ec22709f7a954078140dbe44631b1490/200016245-7206173f66/50000000.jpg?ph=5ad51d1dd7)
ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ - ΓΛΩΣΣΑ
ΓΡΑΜΜΑΤΑ
Με αφορμή τα πρωτοβρόχια...
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Τρίτης Ηλικίας (1 Οκτωβρίου)...
Με αφορμή τη γιορτή του Πολυτεχνείου (17 Νοεμβρίου)...
Μπορούμε να μάθουμε το γράμμα Π π από τη λέξη Περιστέρι με αφορμή την προσέγγιση του θέματος του Πολυτεχνείου μέσα από το παραμύθι της Κων/νας Αρμενιάκου "Η κυρά Δημοκρατία" , καθώς η ηρωίδα του βιβλίου η κυρά Δημοκρατία κρατάει στα χέρια της ένα περιστέρι. Έτσι μας δίνεται η δυνατότητα να μιλήσουμε και για το συμβολισμό του περιστεριού - σύμβολο ειρήνης - και να συζητήσουμε με τα παιδιά γιατί η κυρά Δημοκρατία στο παραμύθι μας κρατάει το περιστέρι.